Zasady pielęgnacji m.in. skórzanych torebek i plecaków ze skóry naturalnej
Skóra naturalna jak sama nazwa wskazuje jest materiałem naturalnym i jest jednym z najlepszych materiałów z jakich może być zrobiona damska torebka. Skórzana torebka może nam służyć wiele lat, ale należy pamiętać o jej właściwej pielęgnacji. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, to będzie nam służyć naprawdę długo. Poniżej dzielimy się radami, dzięki którym torebka ze skóry będzie nam służyć dłużej.
- Impregnacja torebki - czy potrzebujemy odpowiedniego płynu lub sprayu do ochrony przed przemakaniem i brudzeniem? Gdzie kupić takie impregnaty?
Warto torebkę regularnie impregnować. Nie jest to oczywiście działanie obowiązkowe, ale dzięki impregnacji torebka będzie nam dłużej służyć w dobrym stanie. Należy jednak pamiętać, że impregnat może zmienić odcień skóry – np. zamszowa beżowa klapka po impregnacji może mieć ciut ciemniejszy kolor. Ważne jest, aby przed impregnacją wykonać na skórze próbę w jakimś niewidocznym miejscu. Pamiętajmy, że do impregnacji torebek nie zaleca się stosowania past nabłyszczających czy past do butów, a do zamszu są odpowiednie środki przeznaczone właśnie do tego rodzaju skóry. Impregnaty można kupić w sklepach z galanterią lub z obuwiem, a ich cena najczęściej nie przekracza 30 zł.
- Odpowiednie przechowywanie – czyli nie rzucajmy torebki na dno szafy
Torebkę ze skóry naturalnej należy przechowywać w bawełnianym worku lub tekturowym pudełku. Przechowywana torebka powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego. Warto również raz na jakiś czas torebkę przewietrzyć i pozwolić jej "pooddychać" przez kilka godzin. Aby uniknąć odkształceń torebki i „wgniotek” na skórze nie kładźmy na torebkę innych rzeczy.
- Użytkowanie – czyli skóra naturalna to nie plastik
Należy pamiętać, że im delikatniejsza skóra, tym większe ryzyko jej uszkodzenia. Użytkując skórzaną torebkę należy uważać na ostre czy szorstkie materiały, które mogą zniszczyć powierzchnię skóry. Należy również uważać na różnego rodzaju tłuszcze/oleje. Także woda i wilgoć mogą być dla skóry niebezpieczne – pod wpływem np. deszczu na skórze mogą pojawić się zacieki czy też przebarwienia. Uważajmy, jeśli nosimy jasną torebkę z ciemną odzieżą – istnieje duże ryzyko zniszczenia koloru torebki poprzez zabarwienie jej ciemnym barwnikiem odzieży. Takie ryzyko zwiększa się latem, kiedy uważamy na deszcze, ale zapominamy o pocie, który również powoduje puszczanie barwnika odzieży – działa tu znany schemat kiedy jasny t-shirt łapie ciemny kolor spodni w miejscach, w których wilgotne spodnie stykają się z koszulką.
- Czyszczenie skórzanej torebki – czyli to nie takie straszne
Zabrudzenia ze skórzanej torebki należy usuwać od razu – im szybciej usuniemy, tym krócej zabrudzenia będą wnikać w skórę. Torebkę czyścimy lekko wilgotną szmatką/gąbeczką, nie pocieramy zbyt mocno oraz nie przemaczamy torebki. Torebkę pozostawiamy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Następnie delikatnie polerujemy miękką tkaniną. Do konserwacji skóry i zamszu należy używać odpowiednich preparatów impregnujących (pamiętajmy, że nie zaleca się stosowania past nabłyszczających czy past do butów, a do skór zamszowych są odpowiednie środki przeznaczone właśnie do zamszu). Skórę należy chronić przed nadmierną eksploatacją na słońce i wilgoć. Znane są również domowe sposoby czyszczenia skóry np. wodą z kilkoma kroplami terpentyny, pianą z białek, skórką chleba czy nawet sokiem z cebuli, najbezpieczniej jest jednak sięgnąć po specjalistyczne preparaty.